RSS
 

rolnicy i ich protesty

29 sty

Ostatnimi czasy rolnicy uprzykrzają mi życie. Mianowicie rolnicy protestują w ten sposób, że jeżdżą sobie wolniutko ciągnikami po drogach, które, jak przypominam, mają po jednym paśmie w każdą stronę. Powoduje to wielokilometrowe korki, co bynajmniej nie jest żadną przyjemnością, zwłaszcza, jak ktoś ma luksus w życiu taki, że w korkach niemal nigdy nie stoi. Na mojej trasie przejazdu nigdy żadnych korków nie ma. Do pracy jadę główną drogą, albo skręcam w prawo, ponadto żadna tu metropolia i korki są rzadkością.

A tymczasem rolnicy sobie protestują i droga do domu albo trwa dwie godziny zamiast 20 minut, albo muszę jechać jakimiś wioskami, więc też jestem w domu później, mało tego, mam kilometry na liczniku nadprogramowe.  Więc nie lubię tych rolników ani ich protestów.

Pracowałam w centrali nasiennej 8 lat, znam tych chłopków i ich problemy na wylot i nawet rozumiałam ich pierwsze protesty. Bo mają problemy z zakupem ziemi, polskie prawo dopuszcza podstawianie tzw „słupów” do przetargów o ziemię, a młodzi rolnicy chcą się rozwijać, nie mają jak ziemi kupić. Już mnie nieco zagotowało, bo czy ja robię jakieś protesty, jak nie mogę dostać w sklepie np ciuchów w swoim rozmiarze? Ale dobra tam.

Ale teraz protestują, żeby jakiegoś tam kierownika lokalnej agencji rolnej zwolnić. No jasna dupa! Czy ja protestuję, jak mnie się mój szef nie podoba? ciekawe co by było, jakby w proteście np za zbyt wysokie ceny paliw normalni kierowcy zablokowali wszystkie wiejskie drogi na przykład w trakcie żniw. To by był dym!

Rolnicy mówią tak – „każdemu się zdaje, że nasza praca jest taka łatwa, to niech kupią ziemię, i zaczną gospodarkę”. A ja mówię tak – skoro oni uważają, że ich praca jest trudna, a innych nie, to kto im broni sprzedać ziemię, która mają – skoro tak trudno kupić ziemię, tona pewno jest na nią wielu chętnych – niech sprzedadzą sprzęt i znajdą sobie inną pracę. Każdy ma swoje problemy, ale powinien je rozwiązywać we własnym zakresie.

Kiedyś byłam życzliwie nastawiona do rolników i ich kłopotów, zamiast się cieszyć, że pogoda, to myślałam w lato, że susza jest i mało zbóż, trudna uprawa. A teraz przez te ich protesty to życzę z całego serca, żeby sobie tę ziemię kupował nawet bamber niemiecki, a szef niech w zdrowiu i szczęściu żyje na stanowisku po kres swoich dni, i na złość tym rolnikom, niech będzie suche i gorące lato – oni się nie martwią o moje problemy, czemu mnie mają obchodzić ich problemy? Chleb i tak jest drogi i będzie droższy, bez względu na pogodę.

Protestom rolników mówimy stanowcze NIE.

 
Komentarze (31)

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~aba

  2013/01/29 o 21:44

  Zimą? Zwariowali?
  ale cóż się dziwić pkp już strajkowało, rolnicy jak widać protestują, czekamy na służbę zdrowia i górników…

   
 2. ~Anka

  2013/01/30 o 19:12

  jesteś boska, uwielbiam sposób w jaki czasem wyrażasz swoje zdecydowane poglądy :)

   
 3. ~karo

  2013/02/01 o 19:48

  szczecin pozdrawia ( w temacie rolników na ulicach) :/

   
 4. ~Ania B.

  2013/02/04 o 12:00

  No też mnie „trzepało” jak jeździli po ulicach Szczecina 5 km/h…
  NIE PŁACĄ PODATKU DOCHODOWEGO
  NIE PŁACĄ SKŁADEK ZUS takich jak my
  Czego jeszcze chcą ??

   
 5. ~zbigniew

  2013/02/04 o 22:06

  Proponuje wszystko sprzedać Niemcom .Poco nam polska ziemia w polskich rekach .NIech sie lepiej NIemcy bogaca . Panstwo niemieckie ma specjalny fundusz kredytowy na wykup ziemi w Polsce . JUz niewiele polskiego zostalo Cala wartosc majątku Polski to 1 bilion 46 mld., dlug spoleczny to 860 mld dodać do tego dług zagraniczny i zadłużenie indywidualne Polaków to moze zostanie 100 mld . Tak durnie przeputali Polske z Tuskiem na czele .cieszcie sie durnie bo POlski nie bedzie dzieki wam bezgłowe lemingi . Daleko nam do Grecji Znakomicie oddaje głupotę symbol polskiej prezydencji- ludziki bez głowy .To wy głupcy

   
 6. ~z miasta

  2013/02/04 o 22:10

  słabe argumenty, kiepski tok myślowy, ogólnie słabo, ironia i przekąs Ci nie wychodzi. piszesz że znasz ich środowisko a z wypowiedzi to nie wynika, wiec daruj sobie ten temat

   
 7. ~Mirosław

  2013/02/04 o 22:13

  Bezmyślność poraża. Każdy kraj / grupa społeczna / broni swoich interesów. Z każdym ważniejszym politykiem podróżóje grupa biznesmenów. Francuscy rolnicy potrafią zrobić zadymę o której w Polsce nie ma co marzyć. Polskich rolnikow obsługuje bank francuski. Polskie buraki przerabiaja cukrownie niemieckich i francuskich rolników. Zyski płyna do nich. Dobrze że wreszcie Polscy rolnicy się budzą . Rolnicy i kościół byli zawsze ostoja Polskości. Najwyższy czas abyście z nich wzieli przykład. Można sprzedać np PZU za pieniądze z konta PZU i zadłużać kraj na pokolonia

   
 8. ~WM

  2013/02/04 o 22:13

  Jak Ci się Kochanie nudzi w korkach to zawsze możesz sobie paznokcie poobgryzać. A nie musisz tutaj prezentować swojego prymitywizmu.

   
 9. ~Piotr

  2013/02/04 o 22:22

  > czy ja robię jakieś protesty, jak nie mogę dostać w
  > sklepie np ciuchów w swoim rozmiarze?

  Kupno ciuchów to konsumpcja. Kupno ziemi to inwestycja. Czy protestowałabyś gdyby Ci utrudniono lub zabroniono zarabiać na życie? Gdyby ograniczano Ci rozwój zawodowy? Porównanie które stosujesz jest naciągane i nieuprawnione.

  >Czy ja protestuję, jak mnie się mój szef nie podoba?

  Kierownik agencji rolnej nie jest szefem rolników. Ale jeśli pojawia się urząd który ma w danym regionie monopol i nie masz wyboru to nie ma się co dziwić protestom. Znowu naciągane porównanie.

  >znam tych chłopków i ich problemy na wylot

  „chłopków”?

  Sądząc po Twoich uszczypliwych komentarzach to chyba jednak ich problemów nie rozumiesz, a rolnikami gardzisz. Jesteś lepsza? Bo już nie pracuje w centrali nasion?

  >Chleb i tak jest drogi i będzie droższy

  Będzie droższy bo rządy wybrały drogę inflacyjnego wyjścia z kryzysu zadłużenia. Środki produkcji (nie tylko rolnej) drożeją, to nie wina rolników. Nie pomoże Ci nawet ten „bamber niemiecki”.

  >życzę z całego serca, żeby sobie tę ziemię kupował
  >nawet bamber niemiecki, a szef niech w zdrowiu i >szczęściu żyje na stanowisku po kres swoich dni, i na
  >złość tym rolnikom …

  A ja Ci życzę z całego serca, żeby tego chleba nigdy Ci nie zabrakło. Mimo, że nie masz do niego szacunku, tak jak do ziemi, pracy na roli i do rolników.

   
 10. ~Farmer

  2013/02/04 o 22:23

  Markety skupują towary za bardzo niskie ceny. Na wyhodowanie składowe dobra składa się ponad setka różnych współczynników. Największym jest ubezpieczenie KRUS-u które wynosi 1400zł. W czasie wypadków jest nie wypłacane ze względu na tłumaczenie tych warchołów. Tak więc sytuacje dobija jak każdego ceny paliw oraz rynek zawładnięty zachodnimi sklepami. Dolicz jeszcze katastrofy naturalne…. nie będę dalej pisał, bo szkoda słów dla takiego elementu, który nie czyta jakiejkolwiek literatury społecznej czy naukowej.
  Żegnam
  Wasz Farmer!

   
 11. ~Marian

  2013/02/04 o 22:33

  Rolnicy chyba nie walczą o kaszankę w sklepie, tylko o swoje miejsca pracy i prawo do rozwoju przeciwko chochsztaplerom i oszutom.

   
 12. ~Buku

  2013/02/04 o 22:37

  Rolnicy niestety są na samym końcu, często cena u rolnika, a cena w sklepie jest 4 razy mniejsza. Na moim osiedlu jest sklepik założony przez rolników, duże i dorodne jabłka kosztowały po 1 zł. a 140 metrów dalej w sklepie społem, nadgnite małe jabłka kosztowały 2.69 zł. Dodatkowo polskie prawo utrudnia jakąkolwiek działalność, za wyjątkiem działalności przestępczej. Nawet założenie firmy to problem, podczas gdy na zachodzie wystarczy uzupełnić jeden papierek, co zajmuje około godziny, nie trzeba latać po urzędach.

   
 13. ~mareczek

  2013/02/04 o 22:51

  Czy ja wychodzę na ulice jak mnie rząd dyma ?
  A ziemie chcą kupić bo u nas kosztuje do 20000 za hektar a w unii 80000 tak więc jak unia będzie mogła legalnie u nas kupować to…. czysty zysk ze sprzedaży dla „rolnika”.

   
 14. ~Artur

  2013/02/04 o 22:54

  Jak zwykle widzę te same komentarze typu nie płacą ZUS-u ale wiem, że to są wypowiedzi ludzi pokroju zawodówki teraz większość płaci podwójny KRUS co chłopczyno przewyższa składkę ZUS. A rolnika emerytura jest tak kiepska, że muszą tylko liczyć na pomoc młodszego pokolenia. Ale rolnik to nie jest zawód to powołanie!

   
 15. ~Tomo

  2013/02/04 o 23:11

  co za pustak

   
 16. ~Katarzyna

  2013/02/04 o 23:34

  Po przeczytaniu tego artykułu uważam, że osoba która go napisała jest całkowicie pusta i że nie powinna wypowiadać się na tematy na które nie ma zielonego pojęcia.

   
 17. ~observer

  2013/02/05 o 00:06

  Większej ignorancji jeszcze nie widziałem, paniusia pisze
  głupoty żeby podnięć swoje ego??? Do paniusi prowadzącej bloga: wiesz jaka jest różnica między mówiącym a mówcą? Taka, że mówiący chce coś powiedzieć, a mówca ma coś do powiedzenia. ty najwyrażniej chciała byś coś powiedzieć.
  Jeśli pracowałaś w centrali nasiennej to powinnaś wiedzieć jakie są postulaty rolników i czego się domagają.
  Oni są naszymi żywicielami, więc jak nie dostaniesz dobrych produktów to dostaniesz GMO z korporacyjnych pól, zapewne wiesz co to, jak masz dzieci to ci współczuję bo babcią możesz nie zostać, umrą wcześniej od ciebie na raka, albo jakieś inne dolegliwości.
  Co do ziemi to na początku były prywatyzacje, następnie bankructwa przedsiębiorstw, teraz kryzys co wymiótł wiekszość młodych za granice, ostarni bastion to ziemia i rolnicy. Przez taką ignorancje jaką okazałaś następuje kolejny rozbiór.
  Z całego serca tobie życzę żeby zwolniono cię z pracy, żona rolnika będzie bardziej kompetentna niż ty.
  jesteś snobką paniusiu i słoma z butów ci wystaje.
  pozdrawiam

   
 18. ~odchudzam-sie

  2013/02/05 o 19:28

  Wiecznie to samo. Prosiłam na onet.pl, aby do jasnej cholery nigdzie nie dawali moich notek, ale do nich nie trafia i raz na jakiś czas musi się tu zejść masa ludzi, spragnionych oceny, osądu, komentarza, kochających żyć cudzym życiem.
  Dobra tam. Co do rolników. To te Wasze argumenty są dosyć oklepane i bez pojęcia. Rolnicy żyją w ogromnej większości baaardzo zamożnie.

  Czy jakiś rolnik uważa, że mu źle? Moja dobra rada – jeśli tak, niech to rzuci i zajmie się czymś innym. Mnie w centrali nasiennej było źle – rzuciłam to i zajęłam się czymś innym.

  Każdy ma swoje problemy. Przypuśćmy, że jako kierowca chcę zaprotestować przeciwko zbyt wysokim haraczom na autostradach i w zamian za to postanawiam blokować drogi rolnikom w sierpniu. Co prawda co oni mają wspólnego z tym, nic, ale co szkodzi poprotestować. Zaraz, zapewniam, zrobiłby się dym. KAŻDY MA SWOJE PROBLEMY, ale wyżywanie się na innych, to totalne chamstwo i baaardzo zła droga do sukcesu. Niech sobie blokują drogę, którą jeździ ten ich szef agencji rolnej, niech blokują Sejm, czemu blokują moją drogę?

  O Krusie nigdzie nie wspomniałam słowem, o GMO także, wysnuwanie na tej podstawie wniosków uważam za chore.
  A w ogóle, jeśli rozpocząłeś/aś lekturę tego bloga od jednej notatki, to wyjdź i nie wracaj.

   
 19. ~Paka

  2013/06/22 o 15:09

  Dokładnie jak ktoś narzeka wiecznie jak mu źle to też mówię , a kto Ci broni zmienić pracę tylko najpierw trzeba zrobić ten pierwszy krok i zacząć się rozglądać za innym rozwiązaniem a nie nic nie robić i narzekać wiecznie….

   
 20. ~Julia

  2013/06/26 o 13:21

  jak się nie jest rolnikiem to można się wszystkiemu dziwić, no ale postaw się w ich sytuacji, człowiek w desperacji robi bardzo różne rzeczy

   
 21. ~Metal Art

  2013/07/13 o 21:56

  100% racji, popieram

   
 22. ~Beata

  2013/07/18 o 16:49

  pozdrawiam i życzę powodzenia :)

   
 23. ~Aneczka

  2014/01/30 o 12:40

  Strajki były i zawsze będą w naszym kraju. Nic na to nie poradzimy,

   
 24. ~Robert M.

  2014/02/28 o 02:19

  Niestety zawsze protest utrudnia egzystencję nie tylko uczestnikom, ale cierpią też osoby postronne. Myślę, że akurat rolnikom to Unia sporo forsy rozdaje, nie powinni aż tak strasznie narzekać

   
 25. ~grzybowo

  2014/03/23 o 09:13

  Rolnicy jak strajkowali, tak w dalszym ciągu strajkują. Nie wskórali nic swoimi wcześniejszymi strajkami i muszą to robić w dalszym ciągu. Jest to utrudnienie dla użytkowników ruchu, ale z drugiej strony to oni robią to w słusznym celu i tak, aby zwrócił na nich uwagę system rządzący.

   
 26. ~Donata

  2014/03/24 o 12:15

  Któż teraz nie protestuje. Prawie wszyscy uciekają się do takich metod.

   
 27. ~Klaudia

  2014/04/03 o 12:14

  Protesty często się zdarzają w naszym kraju. Chyba lubimy protestować.

   
 28. ~Jarek

  2014/10/13 o 23:38

  Ale to jest wolny kraj, jeśli ktoś ma potrzebę protestowania niech to robi…. Warszawiacy się już powoli oswoili z myślą ciągle zakorkowanego miasta przez protesty :)

   
 29. ~Mr Kocur

  2014/11/21 o 23:26

  gdyby wszyscy strajkowali to by nasz kraj zalało morze protestów, jakbym ja protestował to bym został zwolniony i tyle :(

   
 30. ~Malineka

  2014/11/26 o 10:41

  Powariowali wszyscy. No i bądź tutaj teraz mądry.

   
 31. ~Mikołaj

  2015/03/03 o 23:20

  Polscy rolnicy nie mają wcale tak łatwo jak się zdaje a i przekwalifikować się nie łatwo, kiedy przez całe życie pracuje się na wsi. Z drugiej strony pomimo, że nie płacą np. ZUS’u, to marża w skupie jest tak niewielka, że trzeba posiadać naprawdę solidne gospodarstwo aby wyjść na swoje.

   
 

 • RSS